Zakres S.O.S

Mama i dom

Dom – miejsce, gdzie czujesz się bezpiecznie, swobodnie, możesz naładować akumulatory do dalszego działania. Miejsce do którego zapraszasz rodzinę i przyjaciół. Chętnie wracasz i szukasz ukojenia. To również miejsce, o które trzeba zadbać, zatroszczyć się. Niby nic trudnego, a nie każdy sobie radzi, niejednemu się nie chce. Tobie się chce, tylko masz trudniej. Przebywasz w domu z dzieckiem i przytłacza Cię ogrom obowiązków. Pranie, prasowanie, odkurzanie… Cały czas jest coś do zrobienia. Przez to, że jesteś większą część dnia bez pomocy, odbierasz to jako samotność, popadasz w przygnębienie. To, że niekorzystny jest wpływ złego samopoczucia matki na dziecko, jej apatia, ogólne zmęczenie rodzicielstwem, wie każdy.  Staraj się mówić o swoich problemach, o zmęczeniu opieką nad niemowlakiem, czy starszym dzieckiem, o potrzebie wsparcia i pomocy przy dziecku. A tak, przemęczone marzymy tylko o odrobinie snu, mając w perspektywie kolejny taki sam dzień. Macierzyństwo, w takiej sytuacji, kojarzy się jedynie z udręką. A wcale tak nie musi być. To są jedne z najpiękniejszych chwil w życiu kobiety.

Kluczem do sukcesu jest zorganizowanie czasu w taki sposób, żeby mama mogła sprostać zadaniom domowym i miała chwilę dla siebie. Dlatego “I co teraz?” proponuje Ci pomoc: pranie, sprzątanie, gotowanie w połączeniu z opieką nad dzieckiem. Ty w tym czasie zajmiesz się po prostu Sobą!

 

 

 

Mama i dziecko

Twoje wyobrażenie o macierzyństwie rozminęło się z rzeczywistością. Nie tylko Tobie. Kiedy byłaś w ciąży oglądałaś zdjęcia z roześmianymi, wypoczętymi i zrelaksowanymi mamami. Bobaski słodko śpiące lub wpatrujące się pięknymi oczami w swoje równie piękne matki. Szczęście i sielanka. Myślałaś o cudownie długich spacerach, o dumnym pchaniu wózka, o bezproblemowych karmieniach. Miało być fantastycznie. Ty jednak wcale nie jesteś roześmiana, ani wypoczęta, a już na pewno nie zrelaksowana. Biegasz po domu robiąc kilka rzeczy jednocześnie. Zaczyna ogarniać cię bezradność, zagubienie, zwątpienie, osamotnienie – uczucia, jakie opanowują prawie wszystkie mamy na różnych etapach macierzyństwa. Mąż/ partner w pracy cały dzień. Rodzice mieszkają daleko i nie możesz liczyć na wsparcie z ich strony. Mama na urlopie wychowawczym. Niejedna mama w takiej sytuacji coraz częściej myśli o powrocie do pracy oraz żłobku.  A urlop wychowawczy i macierzyński to naprawdę super sprawa! Pozwól swojemu mężczyźnie przez ten czas o Was zadbać, a Ty po prostu zostań super mamą, panią domu, szefem we własnej kuchni.  W całym galimatiasie można odnaleźć spokój i ogromną radość, a “I co teraz?” chętnie pomoże Ci we wszystkich trudniejszych chwilach:
w problemach z karmieniem piersią, pierwszego dnia w domu z maluszkiem kiedy cieszysz się ogromnie, a zarazem obawiasz, podczas pierwszej kąpieli, kiedy pogubisz się między opieką nad dzieckiem, a rozlicznymi domowymi obowiązkami.

Mama i kuchnia

Kuchnia powinna być ulubionym miejscem wszystkich domowników, a przyprawia Cię o zawrót głowy. Zastanawiasz się co ugotować, żeby było zdrowo, żeby wszystkim smakowało. Co dla rocznego dziecka, a co dla trzylatka, no i coś jeszcze dla rodziców. Na kuchni dumnie ustawione trzy garneczki, w których bulgoce zupka, tylko wtedy z coraz większą niechęcią zaglądasz do kuchni. Można też inaczej- słoiczek dla maluszka, słoiczek dla trzylatka. Gotując dla każdego osobno można oszaleć, a korzystając z gotowych dań do mikrofalówki, czy do piekarnika – zanudzić i pogrążyć wątrobę. Gotowanie może być przyjemne, nieuciążliwe, a dla niektórych nawet relaksujące.
  Mama, tak jak i wszyscy domownicy, powinna odżywiać się zgodnie z piramidą zdrowego żywienia. Unikać produktów wysoko przetworzonych z konserwantami, sztucznie barwionych z izomerami trans kwasów tłuszczowych (np. herbatniki) i dań typu fast food. Ograniczyć spożywanie produktów z dużą zawartością cukru, jeżeli mamie zależy na szybkim powrocie do swojej poprzedniej figury. Nie zaleca się stosowania diet eliminacyjnych- na wszelki wypadek, ani diet odchudzających. Mamy, które karmią w sposób sztuczny, również nie powinny wprowadzać restrykcyjnych diet. Organizm każdej mamy musi wrócić do równowagi.
“I co teraz?” proponuje:
Mamom, które nie lubią przebywania w kuchni i gotowania, przygotowywanie obiadów na bieżące dwa dni oraz na następne trzy zamrożone lub poddane pasteryzacji oraz zimne przekąski.
warsztat kulinarny podczas którego wspólnie z mamą przygotowywane są posiłki na pięć dni do zamrożenia i pasteryzacji oraz dla maluszków, które spożywają już pokarmy stałe – zupki, drugie dania, deserki.

Organizujemy pracę w kuchni w taki sposób, aby nie spędzać w niej zbyt dużo czasu.

Dylematy taty

  No i jest!
  Malutki, zupełnie bezbronny człowieczek, którego jesteś Tatą i za którego jesteś odpowiedzialny. Pewnie przepełnia Cie radość i duma, lecz jednocześnie Twoje myśli galopują: Czy dam radę? Czy będę dobrym ojcem, mężem, partnerem? Czy nie zrobię krzywdy maleństwu swoimi wielkimi dłońmi? Jak sobie poradzić z kąpielą, przewijaniem, noszeniem? Czy będę prawdziwy wsparciem dla matki mojego dziecka? I co teraz? Jak się odnajdziemy w zupełnie nowej sytuacji?

TOP WYRAŻENIA

Związane z żywieniem dziecka

  Laktacja – proces produkcji pokarmu
  Siara – pierwszy, gęsty, żółtawy pokarm występuje po porodzie do nawału
  Nawał – stan fizjologiczny, nazbyt duża i burzliwa produkcja pokarmu, występuje w 2-5 dobie po porodzie (i w tym właśnie momencie stosuje się zgniecione i schłodzone liście kapusty)
  Karmienie naturalne – karmienie piersią lub butelką, ale odciągniętym pokarmem
  Mleko modyfikowane/mieszanka – mleko w proszku dostosowane do potrzeb i wieku dziecka
  Laktator/Odciągacz pokarmowy – pompa stosowana do odsysania pokarmu lub zwiększenia jego produkcji. Zasilanie bateryjne, sieciowe lub ręczne. Do sporadycznego użytku może być ręczny, do pobudzenia laktacji raczej zasilany sieciowo (najlepiej klasy szpitalnej, dostępny w wypożyczalniach)lub bateryjne

Związane z tekstyliami 😉

  Kaftanik – inaczej bluzka
  Śpioszki – forma spodni ogrodniczek, zapinanych na ramionach (śpioszki i kaftanik są parą u dziecka, tak samo jak spodnie i koszula u Ciebie)
  Pajac/pajacyk – bawełniana garderoba w formie kombinezonu, zapinanego na zatrzaski lub guziki, najwygodniejszy rozpinany z przodu na całej długości (nie występuje odpowiednik w męskiej garderobie;))
  Pielucha tetrowa – cienka, o rzadkim splocie
  Pielucha flanelowa – gruba, miękka i miła w dotyku zazwyczaj w kolorowe wzory
  Podkłady poporodowe – Niezbędne dla mamy! dostępne w aptekach, sklepikach szpitalnych, w super/hiper marketach w dziale dla niemowląt (zazwyczaj na półce z pieluchami jednorazowymi)

OPINIE