
1. Karmienie niemowlaka powinno się odbywać według jego potrzeb.
2. Po szóstym miesiącu życia należy wprowadzać posiłki uzupełniające, ale w taki sposób, aby nie zastępować nimi karmienia piersią.
Zasady wprowadzania pokarmów stałych?
1.Nowe pokarmy zaczynamy wprowadzać, gdy niemowlak już siedzi i jest zainteresowany tym, co jedzą inni, chce próbować, nie wypluwa wszystkiego, czego dotknie jego języczek.
2.Pierwszy posiłek powinien składać się z jednego produktu podawanego w małych ilościach, ok. 1 łyżeczki. Stopniowo zwiększamy ilości podawanego składnika.
3. Każdy następny produkt podajemy w podobny sposób, ale nowości wprowadzamy w odstępach 3-5 dniowych.
4. Ważne, żeby nie zmuszać dziecka do jedzenia nowych rzeczy, jeśli nie ma na to ochoty. Propozycję, która nie została przyjęta przez niemowlaka zbyt entuzjastycznie, można ponowić po 1-2 tygodniach.
5. Napoje - wodę, soki, herbatki podajemy w kubeczkach niekapkach.
Jak odstawiać dziecko od piersi? Na początek można zrezygnować z najmniej ważnego dla dziecka karmienia. Zamiast przystawiać do piersi, dobrze jest zaproponować maluszkowi ciekawą zabawę lub spacer. Podobnie postępujemy z kolejnym karmieniem. Taki proces jest korzystny dla obu stron - zaoszczędzi dziecku stresu związanego z zaprzestaniem przystawiania do piersi, a matka uniknie zastoju pokarmu oraz zaburzeń nastroju.
Lakto-zasady na podstawie materiałów Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią 2002, Karmienie piersią- podręcznik Magdalena Nehring- Gugulska i Monika Żukowska- Rubik 2006
11.12.2018